Autor: Lj. Perušić

Intenziviranje aktivnosti povezanih s rasvjetom

Objavljeno: 06. 02. 2018. , Ažurirano: 23. 02. 2018.

U području gospodarske grane povezane s rasvjetom pokrenute su aktivnosti koje mogu utjecati na poslovanje članica Udruženja električne i optičke industrije čije su poslovne aktivnosti u vezi s projektiranjem rasvjete ili proizvodnjom opreme za rasvjetu. Neki od aktualnih događanja koji bi mogli biti značajni za ovaj segment gospodarstva navedeni su u nastavku:
  1. U procesu izrade prijedloga je Zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja. Hrvatska gosdpodarska komora uključena je u rad na dovršenju prijedloga koji bi trebao biti pripremljen tijekom veljače i ožujka. Informacije i komentari o tekstu prijedloga članica Udruženja mogu pridonijeti kvaliteti izrade samoga prijedloga Zakona.
  2. Od 30. siječnja je u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. u javnom savjetovanju prijedlog natječaja za program sufinanciranja projekata energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u uslužnom sektoru (turizam, trgovina). Budući da je rasvjeta jedan od mogućih predmeta koji se u natječaj mogu uključiti, u prijavama na natječaj posredno će moći sudjelovati subjekti kojima je poslovna aktivnost povezana s rasvjetom. Detalje o javnom savjetovanju možete pronaći ovdje.
  3. U dogledno vrijeme očekuje se pokretanje natječaja iz istog programa usmjerenog prema javnoj rasvjeti.
  4. U tijeku je i savjetovanje Europske komisije o novoj zakonodavnoj inicijativi Europske komisije u vezi s označavanjem i ekodizajnom rasvjetnih tijela. Savjetovanje je otvoreno do 23. veljače, a detalji su dostupni ovdje.
Zbog povećane aktivnosti u području rasvjete te sve češćih zahtjeva pojedinih članica za aktivnije sudjelovanje u radu, predlažemo da zainteresirane članice razmotre mogućnost osnivanja Grupacije za rasvjetu koja bi okupljala članice Udruženja električne i optičke industrije koje su u vezi s projektiranjem i proizvodnjom rasvjete.

Inicijalni sastanak zainteresiranih članica održat će se u četvrtak, 22. veljače, u 13 sati u Hrvatskoj gospodarskoj komori u Zagrebu, na adresi Draškovićeva 45, u dvorani na 1. katu. Uz navedenu inicijativu, raspravile bi se i ključne teme povezane s navedenim prijedlozima, ali isto će tako sudionici biti u mogućnosti navesti i druge prijedloge za koje postoji zajednički interes.

Pozivaju se sve zainteresirane članice da svoj interes za sudjelovanje na sastanku iskažu putem web-obrasca na kraju ove starnice najkasnije do 20. veljače. Na sastanku će prisutni ujedno imati priliku iskazati interes za članstvo u Grupaciji.