Izvor: Pixabay

I dalje niska razina cijena


Objavljeno: 05. 07. 2016. , Ažurirano: 18. 02. 2020.


Kretanja na tržištima kapitala bila su u lipnju obilježena efektima Brexita, osobito jer se nije očekivao takav ishod referenduma

Stoga je nakon saznanja rezultata u petak te u ponedjeljak bilježen snažan pad cijena dionica na svim važnijim svjetskim tržištima koji je, prema svom učinku, u gubitku vrijednosti dionica nadmašio ranije „crne petke“. Međutim, nakon toga su se cijene dionica počele oporavljati pri spoznaji da će proces izlaska Ujedinjenoga Kraljevstva iz Europske unije dulje trajati, a istodobno se očekuje i poduzimanje dodatnih aktivnosti koje će ublažiti učinke poput daljnjega jačanja ekspanzivne monetarne politike središnjih banaka te vjerojatno prolongiranje odluke FED-a o podizanju kamatne stope. U takvim je okolnostima dio važnijih burzovnih indeksa na kraju mjeseca zabilježio čak i rast u odnosu na stanje na kraju svibnja (Dow Jones za 0,8%, S&P500 za 0,1%), a pomalo je začuđujuće da je relativno visok rast od 4,4% zabilježio FTSE100 indeks Londonske burze. Istodobno je japanski Nikkei225 pao za 9,6%, pariški CAC40 za 6,0%, frankfurtski DAX za 5,7% te Nasdaq za 2,1%.

Na kretanja na domaćem tržištu kapitala, uz refleksiju zbivanja na svjetskim tržištima, utjecala je i politička nestabilnost, odnosno izglasavanje nepovjerenja Vladi i raspuštanje Sabora i, povezano s  tim, mogućnost daljnjeg pada kreditnog rejtinga zemlje. U takvim se okolnostima nastavila suzdržanost investitora, pa je u lipnju zabilježen za 1,6% niži promet dionicama unutar knjige ponuda nego u svibnju. Međutim ukupni promet na Zagrebačkoj burzi bio je znatno viši nego u svibnju zbog intenzivnog blok-prometa dionicama i obveznicama. Cijene dionica zabilježile su pad pa je vrijednost Crobexa smanjena za 1,7% u odnosu  na prethodni mjesec, dok je indeks najlikvidnijih dionica Crobex10 smanjen za 1,4%. Iako je početkom lipnja Crobex bilježio vrijednost od 1 712 bodova, na kraju mjeseca njegova se vrijednost spustila ispod psihološke  granice od 1 700 bodova na 1 676 bodova. Unutar sektorskih indeksa rast su zabilježili samo CROBEXkonstrukt i CROBEXturist, dok je vrijednost ostalih sektorskih indeksa smanjena, najviše kod indeksa dionica prehrambenog sektora CROBEXnutris-a koji je izgubio 4,5% svoje vrijednosti.

Od lipnja Zagrebačka burza odvojeno prati rezultate uređenog tržišta od onih ostvarenih na multilateralnoj trgovinskoj platformi (MTP) koja je dobila novi naziv – CE Enter. Na CE Enter tržištu, koje karakteriziraju niži zahtjevi u vezi transparentnosti izdavatelja i financijskih instrumenata kojima se trguje, u lipnju je ostvaren za 53,8% niži ukupni promet nego u svibnju uz za 1,7% nižu tržišnu kapitalizaciju.

Volatilnost na svjetskim tržištima kapitala osjetila se i na susjednim regionalnim tržištima kapitala na kojima je u lipnju zabilježen pad vrijednosti dionica. Pritom je na vrijednosti najviše izgubio ljubljanski SBI-TOP indeks (-3,1%), a  slijede ga beogradski BELEX15 s padom od 1,7%, sarajevski SASX10 s padom od 1,3% i makedonski MBI10 indeks s padom od 0,2%.

 

Na domaćem se tržištu kapitala nastavlja već niz godina prisutno stanje niskog prometa i potisnutih cijena. Zasad ne očekujemo promjenu takve situacije s obzirom na nastavak neizvjesnosti povezanih s gospodarskom i političkom situacijom u zemlji. Ograničena mogućnost tehničke Vlade u provedbi strukturnih reformi te razdoblje provedbe novih parlamentarnih izbora vjerojatno će rezultirati suzdržanošću investitora i u nastavku godine.