Hrvatski inovatori zlatni u SAD-u

Objavljeno: 19. 06. 2017. , Ažurirano: 20. 06. 2017.

Na Inpexu, najvećoj američkoj izložbi inovacija i novih proizvoda, hrvatski su inovatori i ove godine nastavili tradiciju sjajnih nastupa, dugu 22 godine.

Izložba se održavala od 13. do 15. lipnja, a devet hrvatskih inovacija i novih proizvoda međunarodni je ocjenjivački sud nagradio s ukupno 12 odličja, devet zlatnih medalja, prestižnom nagradom Inventors Cup, nagradom za najbolju žensku inovaciju i posebnim priznanjem vodeće tajvanske organizacije inovatora. Veličinu hrvatskog uspjeha čini i niz poslovnih kontakata i konkretni interesi brojnih američkih kompanija.

Najuspješniji hrvatski izlagač bio je Pavao Potočki, čiji je Mini elektronski box nagrađen jednom od najvrijednijih nagrada izložbe Inventors Cup - zlatnom medaljom i posebnom tajvanskom nagradom. Riječ je o opremi za boksački trening koja omogućava bodovanje bez suđenja i opasnosti od ozlijede. Niz je američkih kompanija iskazalo poslovni interes za komercijalizaciju na američkom tržištu, osobito tvrtka poznatog poduzetnika i bivšega boksačkog prvaka Georgea Foremana.

Anđelka Toto Ormuž iz tvrtke Pavoran d. o. o. za inovaciju „na5u zaštita za ženske cipele od oštećenja kada vozimo“ osvojila zlatnu medalju i nagradu za najbolju žensku inovaciju. Uz niz poslovnih kontakata, organizatori velike međunarodne izložbe i poslovne konfrencije u Las Vegasu, izabrali su ovu hrvatsku inovaciju za posebno predstavljenje.

Mirjana Brlečić iz tvrtke Priroda liječi d. o. o. za inovaciju „Nikel Prive“, nagrađena je zlatnim odličjem, uz značajan poslovni interes za izvoz na američko tržište. Zlatnim medaljama nagrađeni su i Tomislav Bronzin iz Citusa za inovaciju „BodyMeasures“, Vjekoslav Majetić iz DOK-ING-a za inovaciju „Multifunkcionalno komunalno električno vozilo tom-tom“, Almir Karabegović iz Aldeje za inovaciju „Spirala za kobile“, Zvonimir Viduka iz Altproa za inovaciju „Željezničko cestovni prijelaz RLC23“ te Goran Miljković iz tvrtke Vita-Verde d. o. o. za inovaciju „Tekuće stolno sladilo zelena stevia“.

Hrvatsko izaslanstvo na Inpexu je predstavilo 42. hrvatski salon inovacija Inova koji će se održati u studenomu u Osijeku, a svoj su dolazak najavili inovatori iz svih vodećih svjetskih inovacijskih velesila.

Ovogodišnje sudjelovanje na Inpexu organizirali su Savez hrvatskih inovatora i Savez inovatora Zagreba, uz vrijednu potporu Hrvatske gospodarske komore.