Hrvatska – regionalni lider u obnovljivim izvorima energije


Objavljeno: 09. 03. 2017. , Ažurirano: 10. 03. 2017.


Na sastanku Vijeća Zajednice obnovljivih izvora energije, koja djeluje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, održanom 8. ožujka, raspravljalo se o isplati poticaja u okvirima postojećih ugovora, mogućnosti razvoja novih projekata u području obnovljive energije, statusu projekata kojima ističe ugovor povlaštenog proizvođača te o nedostatku regulative za biogoriva.

„Razočaran sam time što projekti koji se dugo razvijaju ne mogu ući u energetsku mrežu. Među ostalim, to više od godinu dana koči nedostatak Pravilnika o OIE-u (obnovljivi izvori energije) i visokoučinkovitoj kogeneraciji“, istaknuo je predsjednik Zajednice Tonći Panza ističući nepravedne kritike prema proizvođačima koji su radili u dobroj vjeri. „Prošlost koja je dovela do ovakvog stanja ne može se promijeniti, ali treba inzistirati na budućnosti“, rekao je Panza te istaknuo da je nekadašnja cijena električne energije na tržištu EU danas prepolovljena zahvaljujući korištenju obnovljivih izvora energije, a kao rezultat ulaganja u takve izvore u Njemačkoj, Španjolskoj, Italiji, Danskoj itd.        

„Također, ponosan sam na to što smo sve postigli, no sadašnja je situacija vrlo frustrirajuća. Korištenje OIE-a iz vlastitih prirodnih resursa zanemaruje se i minorizira. Unutar Zajednice postoji značajna koncentracija znanja i iskustva, a nadležnim institucijama smo u više navrata nudili suradnju u području donošenja odluka pa se postavlja pitanje zašto institucije ne smatraju svrsishodnim komunicirati s predstavnicima Zajednice“, istaknuo je Bojan Reščec, dopredsjednik Zajednice.

„Sadašnja je cijena naknade za korištenje OIE-a, koju plaćaju kupci električne energije, premala za postojeće kapacitete i neophodno ju je podići kako bi HROTE mogao ispunjavati ugovorne obveze prema povlaštenim proizvođačima“, istaknula je Senka Klepo, Voditeljica Odjela obračuna i planiranja sustava poticaja i premija Hrvatskog regulatora tržišta energije (HROTE).  

„Ukupni uvjeti poslovanja u području OIE-a, način tehničko-tehnološkog pristupa i stanja tehnike promijenjeni su pa bi i cijela regulativa u vezi s OIE-om trebala biti revidirana te s tim uvjetima usklađena“, istaknuo je Zlatko Bukovac iz tvrtke Soltech.  

Istaknuta je važnost donošenja pravilnika kojim se treba propisati način rada Eko bilančane grupe koja je zadužena za uravnoteženje energije iz obnovljivih izvora, čiji je rad uredbom odgođen za početak 2018. godine.   

„Potrebno je revidirati i ukupnu zakonsku regulativu za biogoriva, a rok je za reviziju rujan 2017. godine“, kazala je Zdravka Zmajlović iz Ministarstva zaštite okoliša i energetike. 

Postavljeno je i pitanje kamo odlaze sredstva koja se isplaćuju od svake litre prodanoga goriva u okviru trošarina, a u svrhu poticanja korištenja biogoriva u prometu, s obzirom na to da su dva hrvatska proizvođača biogoriva prestala s proizvodnjom.