Dubrovačko-neretvanski ugostitelji o prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost


Objavljeno: 23. 11. 2016. , Ažurirano: 28. 11. 2016.


Zajednička sjednica Strukovne grupe ugostiteljskih djelatnosti ŽK Dubrovnik i Ceha ugostitelja pri Obrtničkoj komori Dubrovačko-neretvanske županije, održana je 23. studenoga u Dubrovniku u hotelu Royal Princess.

Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost imat će izrazito negativan utjecaj na ulaganje, daljnji razvoj i konkurentnost ugostiteljskog sektora.

Današnja stopa PDV-a od 13% na usluge smještaja i ugostiteljstva već je viša od konkurentskih zemalja Mediterana. 

Primjerice, u Španjolskoj i Italiji stopa PDV-a na ugostiteljstvo je 10%, a u Turskoj 8%, dok Grčka na svojim otocima ima i dodatno snižene stope PDV-a, među kojima je najniža 4%. Malta koja nam postaje sve ozbiljniji konkurent za usluge jedinstvenog proizvoda smještaja i hrane, koje su rezervirane, ima jedinstvenu stopu PDV-a od samo 5%. S obzirom na to da turistička potražnja u Hrvatskoj dominantno dolazi s međunarodnoga tržišta, važno je stvoriti slične uvjete poslovanja koji će omogućiti cjenovnu konkurentnost hrvatskog turizma na turističkom tržištu. 

Broj zaposlenih u ugostiteljskoj djelatnosti Dubrovačko-neretvanske županije od 2013. godine, kada je smanjena stopa PDV-a, raste iz godine u godinu u dvoznamenkastom broju, a najveći porast kod trgovačkih društava od 16,6% ostvaren je u 2015. godini u odnosu na godinu prije. Više od dvije trećine (72,3%) dobiti poslovanja u 2015. godini, ugostitelji su reinvestirali.  

Investicije u ugostiteljskoj djelatnosti u dugotrajnu imovinu u 2015. godine iznosile su više od 40 milijuna kuna, što je višestruko nego prethodnih godina. Svijest o podizanju kvalitete itekako je prisutna na ovom području. Intenzitet ulaganja osobito je povećan tijekom posljednje tri godine, što je zasigurno posljedica i smanjenja stope PDV-a na ugostiteljske usluge. 

Udio broja ugostiteljskih trgovačkih društava naše županije u ukupnom broju Republike Hrvatske jest nepunih 5%, udio u broju zaposlenih 5,8%, dok je udio ulaganja županijskih ugostitelja u ukupnim investicijama u ugostiteljstvu Hrvatske čak 14%. 

Ugostiteljska djelatnost je radno intenzivna s niskim profitnim stopama i predloženo povećanje stope ugrožava profitabilno poslovanje. Imat će negativan utjecaj na cijeli sektor koji će morati optimirati poslovanje te uštede tražiti ponajprije u ulaganjima, zapošljavanju i na rastu plaća djelatnika. 

Stjalište je ugostitelja da stopa PDV-a na turizam i ugostiteljstvo ostane nepromijenjena, ako se već ne može smanjiti kako je predviđeno Strategijom razvoja turizma RH.

Usvoji li se Zakon o porezu na dodanu vrijednost u predloženom obliku, svi prisutni su suglasni da će se poduzeti određene akcije u koordinaciji s ostalim hrvatskim ugostiteljima. 

K tome, predstavnici ugostitelja apeliraju na gradske strukture da se prilikom razgovora o novom Planu upravljanja javnim površinama "odnose prema ugostiteljima kao majka, a ne kao maćeha".