Želimir Kramarić, Charles Paradis, Philippe Meunier, Davor Ivo Stier i Luka Burilović, predsjednik HGK
Izvor: HGK

Najznačajnije francusko gospodarsko udruženje stiglo u Hrvatsku

Objavljeno: 30. 01. 2017. , Ažurirano: 30. 01. 2017.

Danas je prilikom otvaranja Hrvatsko-francuskog poslovnog foruma u organizaciji Hrvatske gospodarske komore i Veleposlanstva Republike Francuske u RH predsjednik HGK Luka Burilović pozdravio dolazak najznačajnijega francuskog gospodarskog udruženja MEDEF.

"Drago nam je što raste interes francuskih tvrtki za poslovanjem s hrvatskim tvrtkama i na hrvatskom tržištu što dokazuju učestali bilateralni poslovni sastanci zadnjih nekoliko mjeseci. Iako je suradnja kvalitetna, prostora za jačanje suradnje još uvijek ima, posebice u djelatnostima graditeljstva, obrambene i automobilske industrije, energetike, turizma i IT-a", rekao je Burilović te dodao kako je ukupna razmjena dviju zemalja u 2015. iznosila 700 milijuna eura i zabilježila porast od 12 posto.

Predsjednik poslovnog vijeća udruge MEDEF International Charles Paradis izrazio je zadovoljstvo dolaskom u Hrvatsku te naglasio kako MEDEF broji oko 800.000 tvrtki s najznačajnijim menadžerima francuskih top tvrtki. "Smatramo da je upravo sada dobro vrijeme za poslovnu suradnju s Hrvatskom iz više razloga, kao što je ulazak Hrvatske u Europsku uniju, nova vlada i politička stabilnost te ekonomska klima poticajna za investicije", istaknuo je Paradis.

Hrvatsko-francuski_poslovni_forum_800x450.JPG

Uzvanici i publika hrvatsko-francuskog poslovnog foruma; Izvor: HGK.

Burilović je pozvao i na mogućnost potencijalne suradnje francuskih klastera i instituta za istraživanja s Centrom za industrijski razvoj kojeg je HGK osnovala u suradnji s Ministarstvom gospodarstva kako bi se potaknula konkurentnost naših gospodarstava. "Nadam se plodonosnim dogovorima za obje strane posebice nakon B2B razgovora između 17 hrvatskih i 20 francuskih tvrtki", dodao je Burilović.

Francuski veleposlanik Philippe Meunier zahvalio je HGK što je ugostila francusku delegaciju i omogućila sastanke. "Ovdje danas ima tvrtki koje su već dolazile u Hrvatsku, ali i onih koji su tu prvi puta. Jasno je kako postoji veliki interes, želimo da se ostvare kontakti i poslovi na obostranu korist", naglašava Meunier.

"Francuska je sedmi najznačajniji ulagač u Hrvatsku, primjer kvalitetne suradnje je zajednički posao izgradnje terminala zagrebačkog aerodroma, stoga se nadamo drugim, sličnim infrastrukturnim projektima" rekao je potpredsjednik Vlade te ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier te dodao kako je prioritet Vlade RH olakšati poslovanje poduzetnicima, rasterećenje gospodarstva, nastavak gospodarskog rasta, smanjenje javnog duga, a time i poticanje investicija.

B2Brazgovori_800x450.JPG

B2B razgovori 17 hrvatskih i 20 francuskih tvrtki; Izvor: HGK.

Hrvatska gospodarska komora predstavila je aktualno stanje hrvatskoga gospodarstva te investicijske mogućnosti u Hrvatskoj, dok su regionalne razvojne agencije AZRA i PANORA predstavile potencijale Varaždinske i Požeško-slavonske županije nakon čega su održani B2B razgovori između hrvatskih i francuskih tvrtki.