Hrvatski inovatori nastupili na 9. Međunarodnoj izložbi ekonomskih i znanstvenih inovacija u Katowicama

Objavljeno: 06. 06. 2016. , Ažurirano: 25. 08. 2016.

Hrvatska gospodarska komora supokrovitelj je ovogodišnjeg nastupa hrvatskih inovatora na 9. Međunarodnoj izložbi ekonomskih i znanstvenih inovacija - INTRAG 2016'  koja se od 14. do 15. lipnja 2016. godine održala u 'MCK' International Conference Centre u Katowicama.

Na upravo završenoj izložbi inovacija dvanaest hrvatskih inovatora i inovativnih tvrtki predstavilo je svoje inovacije tržištu Poljske čiji je BDP u 2015. godini rastao 3.6%, a izvoz proizvoda bio je veći od uvoza 3,7 milijardi EUR. Poljska ulaganja u RH u razdoblju od 1993. do kraja 2015. godine, iznosila su ukupno 75,1 milijuna eura.

Prema strukturi ulaganja vodeći su informatički sektor, trgovački sektor i turizam, a interes Poljske za ulaganja u Hrvatsku obuhvaća sljedeća područja: energetika, i to posebno obnovljivi izvori energije, projekti vezani uz plin, farmaceutiku, prehrambeni sektor, graditeljstvo, infrastrukturne projekte, transport, elektrotehniku, brodogradnju, zaštitu okoliša i turizam.

U tom smislu cilj desete Inovacijske misije bio je usmjeren upravo na poslovnu suradnju Hrvatske i Poljske te na komercijalizaciju hrvatskih inovacija. U sklopu Inovacijske misije hrvatske tvrtke održale su ukupno 37 B2B sastanaka s potencijalnim poslovnim partnerima iz Poljske.

Tom prilikom g. Tomislav Bronzin iz tvrtke CITUS d.o.o naglasio je: Naše izlaganje na sajmu INTRAG 2016 bilo je ciljano jer je u okviru izložbe organizirana Inovacijska misija u sklopu koje smo održali poslovne sastanke s potencijalnim predstavnicima Citusa u Poljskoj te smo pronašli partnere za zajedničku prijavu na EU projekt HORIZON 2020.

U konkurenciji brojnih poljskih inovacija i 15 država iz cijeloga svijeta 12. hrvatskih inovatora osvojilo je 17 nagrada. Najuspješniji hrvatski izlagač bio je Tomislav Bronzin iz tvrtke CITUS d.o.o. s inovacijom 'C@N Person Recog', pobjednik međunarodnog dijela izložbe s Velikom nagradom i zlatnom medaljom. Anita Bušić za inovaciju “BodyRecog – aplikacija za mjerenje i analizu ljudskog tijela”, LIVE GOOD j.d.o.o. dobila je platinu. Zlatnim medaljama nagrađeni su Melita i Dora Močan za inovaciju “EYE CREAM – za osjetljivu kožu oko očiju“, COSMEL d.o.o., mag.pharm. Mirjana Brlečić za inovaciju “NiKEL zaštita od štetnih učinaka UV-zraka biljkama i antioksidansima koji obnavljaju, umiruju kožu i čuvaju je od prijevremenog starenja”, PRIRODA LIJEČI d.o.o., Marko Kravar za „CROFENDER“, TERMIST d.o.o. i Almir Karabegović za inovaciju „Kontracepcijska spirala za pse“, ADLEJA d.o.o.

Osobito uspješan bio je učenik 3. razreda Tehničke škole Ruđera Boškovića iz Zagreba, Robert Sigurnjak, čije je inovacija „Hibridna baterija“ nagrađena zlatnom medaljom, Posebnom nagradom svjetske organizacije, WIIPA i posebnom nagradom Foruma rumunjskih inovatora. Uspješan je bio i učenik srednje škole za elektrotehniku i računalstvo iz Rijeke, Bruno Pogorelić, koji je za inovaciju „ECO HEATING“ osvojio srebrnu medalju.

Nositelji srebrnih medalja su i Darija Breitenberger i Maks Udov za “HERBAFERTIL - Biorazgradiva vrećica s organomineralnim gnojivima za intenzivnu prihranu, rast i biološku sanaciju bilja”, HERBAFARM-MAGNOLIJA d.o.o., Slobodan Rajić za inovaciju „Antiteroristička brava za šahtove“, TELECOR ZAGREB d.o.o. i Tomislav Juratovac za inovaciju „helloquent“, PRO-HEPRO d.o.o. Inovacija „Grynco-Save the planet“ autora Tomislava Marjanovića, Foscrot j.d.o.o., nagrađena je brončanim odličjem.

Hrvatska je u svijetu prepoznata kao zemlja inovacija. Samo u protekloj godini naši su se inovatori predstavili na sedam velikih svjetskih izložba inovacija – u malezijskom Kuala Lumpuru, Pittsburghu, Londonu, Briselu, Nurnbergu, Genevi i Taipeiu, a kući su se vratili s brojnim priznanjima, nagradama i komercijaliziranim inovacijama.

Organizatori ovogodišnjeg nastupa hrvatskih inovatora su Hrvatski savez inovatora i Savez inovatora Zagreba uz potporu Gradonačelnika Grada Zagreba g. Milana Bandića i Hrvatske gospodarske komore

Ovim putem čestitamo nagrađenim inovatorima te im želimo puno uspjeha u daljnjoj komercijalizaciji inovacija.