Članovi Strukovne grupe agrara HGK - Županijske komore Virovitica
Izvor: HGK - ŽK Virovitica

Agrarci pri završetku berbe kasnih usjeva i jesenske sjetve

Objavljeno: 03. 10. 2017. , Ažurirano: 24. 10. 2017.

U tvrtki Spider grupa iz Pitomače, na Đolti, 23. listopada je pod predsjedanjem Dušana Alebića, predsjednika Strukovne grupe, održana 77. sjednica Strukovne grupe agrara ŽK Virovitica.

Članovi Strukovne grupe raspravljali su o berbi kasnih usjeva i jesenskoj sjetvi na području Virovitičko-podravske županije te o ostalim aktualnostima u agraru.

Uime domaćina sjednice, Spider grupe iz Pitomače, nazočne je pozdravio i predstavio tvrtku direktor proizvodnje Josip Ivanec.

Na području Virovitičko-podravske županije berba je kasnih usjeva pri završetku, a nepovoljni vremenski uvjeti tijekom vegetacije odrazili su se na visinu prinosa i kvalitetu pojedinih kultura (soja, suncokret, kukuruz itd.).

Šećerna repa izvađena je na gotovo svim površinama, a s obzirom na povoljne klimatske uvjete tijekom vegetacije i pravodobno provedene agrotehničke mjere, ostvareni su izuzetni prinosi.

Obrano je 95 posto površina pod duhanom (tipa virginija i burley), a suša i obilne oborine krajem rujna reflektiraju se na visinu prinosa i kvalitetu duhanskog lista.
Velik je problem u proizvodnji duhana nedostatak radne snage, osobito za berbu.

Berba kukuruza je, također, pri samom završetku, a prinosi su nešto niži od prosjeka.

Na području Virovitičko-podravske županije u optimalnim je agrotehničkim rokovima završena sjetva uljane repice, koja je dobrog vegetativnog izgleda, kao i sjetva ljekovitog bilja, primarno kamilice.

Sjetva pšenice je u tijeku, zasijano je oko 80 posto površina i očekuje se da će sjetva biti završena u optimalnim agrotehničkim rokovima.

Članovi Strukovne grupe dobili su informaciju i o osnivanju Udruženja poljoprivrede pri HGK i animirani su da se registriraju putem online obrasca kako bi mogli aktivno sudjelovati u njegovu radu.

Jednoglasno je donesena odluka da se, s obzirom na obujam proizvodnje, predloži Sektoru za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo HGK, u HGK – Županijskoj komori Virovitica osnuju za cijelu Hrvatsku Grupacija proizvođača i prerađivača ljekovitog bilja i Grupacija proizvođača i prerađivača duhana.

Razmotreno je izvješće Državnog zavoda za statistiku o vanjskotrgovinskoj razmjeni poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u razdoblju I. – VI. mjesec 2017., iz čega je evidentno da udio robne razmjene poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u ukupnoj robnoj razmjeni s inozemstvom čini 13 posto u izvozu i uvozu.

Članice pohvaljuju mjere Ministarstva poljoprivrede i ostalih resornih ministarstava radi onemogućavanja uvoza nekvalitetnih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.