Izvor: HGK ŽK Osijek

U Belom Manastiru održan 2. EU info dan posvećen poduzetništvu

Objavljeno: 18. 11. 2016. , Ažurirano: 16. 12. 2016.

U petak, 25. studenog, u Etnološkom centru baranjske baštine u Belom Manastiru održan je 2. EU info dan posvećen poduzetništvu. Događanje su organizirali Grad Beli Manastir, Hrvatska gospodarska komora - Županijska komora Osijek,  Informacijski centar Europe Direct Osijek koji djeluje pri Regionalnoj razvojnoj agenciji Slavonije i Baranje te Baranjska razvojna agencija Grada Belog Manastira.

U uvodnom dijelu događanja sudionike su pozdravile Milica Milosavljević iz Baranjske razvojne agencije Grada Belog Manastira, Bernarda Hunjadi i Ines Balog iz HGK Županijske komore Osijek, te Brigita Ivoševac iz Informacijskog centra Europe Direct Osijek. Prisutnima su se obratili i Ivan Doboš, gradonačelnik Grada Belog Manastira te Dragan Vulin, zamjenik župana Osječko-baranjske županije.

Manica Hauptman, ekonomska savjetnica iz Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj upoznala je prisutne s širim kontekstom Plana ulaganja za Europu, a o mogućnostima financiranja putem Hrvatske banke za obnovu i razvoj govorio je Boris Čagalj, voditelj područnog Ureda HBOR-a za Slavoniju i Baranju. Zanimljivo je bilo i predavanje pod nazivom „Budućnost poduzetništva - Poduzetništvo koje brine o zajednici“ gdje se govorilo o zadrugama i društvenim poduzećima, a praktičan primjer je prikazan kroz djelovanje i rad socijalne zadruge MIVA ART iz Belišća.

Nadalje je predstavljen Factoring kao izvor osiguranja likvidnosti, govorilo se o ESIF zajmovima i otvorenim natječajima iz ESI fondova, a Bernarda Hunjadi iz HGK, Županijske komore Osijek je predstavila niz usluga koje HGK pruža poduzetnicima.

Primjere EU projekata u sektoru poljoprivrede i poduzetništva predstavili su Marica Jug, OPG Alojs Jug, Milorad Nenadović, Socijalno poduzetnička zadruga Ruke i Filip Belić iz tvrtke TEO Belišće.